Odpowiednie buty

Według wielu ekspertów, buty narciarskie są najważniejszą częścią ekwipunku narciarskiego, oczywiście nie biorąc pod uwagę nart, które są oczywistym elementem. But narciarski jest niejako łącznikiem między narciarzem a nartą. Na samym początku należy zaznaczyć, że inicjując skręt wpływa się bezpośrednio na skrętność nart. W przypadku gdy w bucie jest zbyt dużo luzu, manewrowanie nie tylko będzie niewygodne, ale i niebezpieczne.

Dlatego tak niezwykle ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar butów narciarskich. Zazwyczaj podczas kupowania butów, wybiera się rozmiar odpowiadający normalnemu codziennemu obuwiu. Jednak dopiero po przymierzeniu kilku par oraz po spędzeniu kilkunastu minut w butach można określić, czy dany but pasuje do nogi, nie uwiera, nie upija itp.

Podczas zakupów butów narciarskich, należy wybierać zawsze modele dobrane do konkretnego stylu jazdy czy budowy ciała. W innym przypadku, buty będą niewygodne. Podczas wyboru butów, należy pamiętać, że stopa powinna przylegać do buta w każdym miejscu, nie tylko w okolicach kostek, palców etc. Jeśli podczas pochylania się do przodu, pieta podnosi się za wysoko, należy wybrać inny rozmiar buta.

Należy zwrócić również uwagę na sztywność buta podczas przymierzania. Bardzo sztywny but pozwoli na sprawniejsze i łatwiejsze pokonywanie zakrętów, jednak wszelkie wibracje pochodzące z nart i podłoża będą przenoszone na stopy i resztę ciała. Jeśli jednak but będzie zbyt miękki i podatny na ugięcia sprawi to, że wykonywanie skrętów będzie trudniejsze i bardziej uciążliwe, a wibracje pochodzące z podłoża mniej odczuwalne.

Warto pamiętać, że nie należy kupować pierwszych przymierzanych butów. Zawsze warto sprawdzić jak leżą na nogach inne modele i rozmiary butów.