Śnieg dla narciarza

Pogoda na narty

Prognozę pogody powinniśmy sprawdzić planując wyjazd na narty - to oczywiste. Jeżeli nie będzie odpowiednich warunków na stoku wyjazd zakończy się źle. Od niezadowolenia, przez niewykorzystanie skipassu do uszkodzenia sprzętu włącznie.

Niemniej już na miejscu zależnie od panujących warunków nasze szusowanie również trzeba dostosować do warunków pogody.

Rozpoznawanie śniegu, dopasowywanie stylu jazdy

Rozpoznawanie najróżniejszych wariantów pokrywy śnieżnej pomoże dostosować najbardziej odpowiednią technikę jazdy, zaoszczędzi niepotrzebnych kontuzji oraz osłoni przed groźnym wypadkiem. Mało kto wie, że kryształki śniegu zmieniają własną budowę oraz kształt pod działaniem niejednego czynników. Warianty śniegu odróżniają się wzajemnie kilkoma czynnikami, toteż opłaciłoby się znać najważniejsze z nich. także słońca, wiatru, mrozu tworząc różne rodzaje śniegu.

Puch

Świeży oraz lekki śnieg nazywany jest puchem. Puch to drobny oraz suchy typ śnieżku tworzący sypką warstwę. Pojawia się on w temperaturze poniżej -10 stopni. Puch to najulubieńszy typ śnieżku dla rozpoczynających narciarzy, gdyż wcale nie stwarza im trudności przy zjeździe rzecz oczywista stawiając lekki opór oraz spowalniając jazdę. Do ruszania się po płaskich terenach godzi się przyuczyć się priorytetowych typów jazdy w puchu. Puch w prawdziwy sposób amortyzuje upadki przeto początkujący freestylerzy mogą w nim śmiało ćwiczyć tricki.

Puch zsiadły to pokrywa śnieżna jaka pada w temperaturze od -3 do - 10 stopni oraz stwarza bardziej zwartą pokrywę. Śnieg stawia większy opór nartom utrudniając poruszanie.

Gips

Śnieg mocno zbity nazywany jest gipsem. Śnieg tego rodzaju nakreśla się pod działaniem wiatru i jest matowy. W tego rodzaju okolicznościach brzegi nart zaczepiają się o nierówności śniegu co mogłoby doprowadzać do rozjechania się nart. Ażeby tego się ustrzec możemy z większą prędkością świadczyć skręty przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę i amortyzować jazdę uginając kolana bardziej aniżeliby najczęściej lub odciążając górną nartę starając się ją lekko unieść.

Mokry śnieg

Następną odmianą śniegu jest jego mokra wiosenna odmiana. Zalega ona w okresie odwilży zanim zostanie zmrożona podczas nocnego spadku temperatury. Tego rodzaju śnieg jest złożony, osiada na butach oraz nartach, trudno się w nim poruszać.

Firn

Firn to ziarnisty śnieg zwyczajnie wiosenny. Jego struktura wytwarza się pod działaniem prawie każdego różnych przemian temperatury. Przybiera on postać odrębnej wielkości sypkich, mokrawych ziarenek. Taki typ śniegu najistotniej sprzyja miłośnikom narciarstwa pozaprasowego, jako że utrudnia w żaden sposób jazdy.

Szreń i lodoszreń

Szreń i lodoszreń to zlodowaciała pokrywa przybierająca formę zlodowaciałej powłoki odmiennej grubości. Produkuje wskutek nadtopienia pod działaniem słońca w każdy dzień a w dalszej kolejności wymrożenia w nocy. Tego typu gatunek pokrywy wymaga od narciarza zmiany techniki skrętu na skręcanie zakosami.